Zaangażowanie pracowników Lotto w pomoc dla Ukrainy

Wojna na Ukrainie stała się tragedią dla wielu milionów jej mieszkańców. W pomoc dla nich zaangażowało się mnóstwo ludzi i instytucji, również Lotto wspiera potrzebujących w tych jakże trudnych dla nich czasach.

Rosyjska agresja na Ukrainę stała się przyczyną tragedii całej społeczności tego kraju. Już w pierwszym miesiącu wojny kilka milionów mieszkańców, głównie kobiet, dzieci i osób starszych, musiało opuścić swoje domy i wyjechać w bezpieczne miejsce. Spora część uchodźców wyjechała do Polski, gdzie może liczyć na szeroko zakrojoną pomoc i wsparcie. W taką pomoc zaangażował się również Totalizator Sportowy. Jedną z jego misji jest bowiem działanie na rzecz społeczeństwa. Przede wszystkim dotyczy to sportu i kultury, ale w innych obszarach firma także się angażuje, jeśli tylko jest to ważne społecznie. A uchodźcy potrzebują teraz wielowymiarowej pomocy, począwszy od podstawowych środków do życia, czyli ubrań i jedzenia, po zapewnienie bezpiecznego schronienia, edukacji dla dzieci, opieki medycznej czy pracy. Dlatego też Totalizator, wraz z Fundacją LOTTO im. Haliny Konopackiej podjął szereg działań, mających na celu wsparcie mieszkańców Ukrainy. Między innymi Fundacja zaangażowała się w organizację punktu pomocy na Dworcu Zachodnim, którego obsługę zapewniali między innymi pracownicy Totalizatora. Zorganizowane zostały Zakłady Specjalne, z których cały dochód został przeznaczony dla uchodźców, a dodatkowo władze spółki podjęły działania w celu wykluczenia rosyjskich i białoruskich loterii z międzynarodowych organizacji.

Wsparcie pracownicze

W pomoc dla uchodźców z Ukrainy było i nadal jest zaangażowanych wielu pracowników Totalizatora Sportowego. Przez prawie miesiąc, bo w dniach od 7 do 31 marca prowadzone były przez Fundację działania koordynujące działanie punktu pomocy Dworcu Zachodnim w Warszawie. Punkt ten działał przez wszystkie dni w tygodniu, przez całą dobę, a zaangażowanych w jego funkcjonowanie było wielu wolontariuszy, w tym pracowników Lotto. Ci ostatni na niesienie pomocy otrzymywali dodatkowy wolny czas, przy zachowaniu swoich wynagrodzeń. Ukraińscy uchodźcy mogli liczyć na wsparcie prawne i możliwość wykonywania połączeń telefonicznych, ale też i na ciepłą herbatę i posiłek. Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej uruchomiła też program Wolontariatu Pracowniczego "Kumulacja Dobrej Woli – Teraz Ukraina!", kierowany do wszystkich pracowników, którzy chcieliby bezinteresownie pomagać przybywającym do naszego kraju mieszkańcom Ukrainy. Najciekawsze projekty uzyskały dofinansowanie, co bezpośrednio przełożyło się na realne wsparcie potrzebujących. Trzeba też wspomnieć o tym, że ukraińscy pracownicy Lotto też nie zostali pozostawieni sami sobie, organizowano dla nich wewnętrzne i zewnętrzne zbiórki oraz oddawanie krwi.

Wsparcie dla uchodźców

Kilka milionów mieszkańców Ukrainy, którzy nierzadko opuszczali swoje domy z jedną walizką to ogromne potrzeby związane zarówno z zakwaterowaniem, jak również z codziennymi przedmiotami. W tym obszarze Totalizator także nie pozostał na te potrzeby obojętny. Przede wszystkim zdecydowano się udostępnić dla potrzebujących teren ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego w Krynicy. Zorganizowano tam noclegi wraz z wyżywieniem dla 45 uchodźców, a dodatkowo kilku z nich zapewniono pracę przy samej obsłudze ośrodka. Dodatkowo intensywne wsparcie podjęła też Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej. Przy jej zaangażowaniu zostały zrobione liczne zakupy najbardziej potrzebnych przedmiotów, w tym odzieży, żywności, kocy czy opasek odblaskowych. Działania fundacji licznie wspierały osoby prywatne, co dodatkowo zwiększało zakres pomocy. Totalizator Sportowy ufundował też nowy samochód, VW Transporter, został on przekazany do wykorzystania dla oddziału Caritas we Lwowie.

Zakłady Specjalne na rzecz Ukrainy

Po raz pierwszy w historii została zorganizowana loteria, z której dochód w całości został przeznaczony na pomoc Ukrainie. Ta edycja zakładów specjalnych była o tyle niezwykła, że każdy uczestnik mógł wygrać nagrodę pieniężną, a jednocześnie wydatnie przyczynić się do wsparcia ukraińskich obywateli. Kupony Zakładów Specjalnych można było nabywać we wszystkich kolekturach, w okresie od 18 marca do 3 kwietnia, ich koszt wynosił 10 złotych. W tej kwocie mieściła się też ustawowa dopłata w wysokości 2 zł, więc ostatecznie na społeczny cel loterii z każdego kuponu zostało przeznaczone 8 złotych, a całe koszty organizacji gry wraz z wygranymi wziął na siebie Totalizator. W niedzielę 3 kwietnia odbyło się losowanie Zakładów Specjalnych, wylosowane liczby to 9, 10, 23, 30 i 42 spośród 45. Wygranej pierwszego stopnia nie było żadnej, natomiast 41 szczęśliwców otrzymało po 11027,60 złotych za czwórkę oraz 1843 graczy 368 złotych za trójkę. Pierwsza loteria specjalna zakończyła się dużym sukcesem, dlatego też Totalizator zdecydował o ich kontynuacji. Sprzedaż kolejnych zakładów będzie miała miejsce w dniach od 4 do 17 kwietnia 2022 roku, i właśnie w niedzielę 17 odbędzie się kolejne losowanie.

Wykluczenie rosyjskich i białoruskich loterii

Działania Totalizatora na rzecz Ukrainy obejmują także poziom międzynarodowy. To właśnie z jego inicjatywy, wspólnie z partnerami z Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy został złożony wniosek o wykluczenie ze struktur organizacji European Lotteries loterii z Białorusi i Rosji. 22 marca WLA przychyliła się do wniosku pomysłodawców, i spółki JSC Technology Company "Center" (Rosja) oraz CJSC Sport Pari (Białoruś) zostały zawieszone w strukturach organizacji. W związku z tym utraciły one wszelkie przywileje i prawa wiążące się z członkostwem, w tym prawo głosu, prawo do reprezentacji i dostęp do wydarzeń organizowanych przez WLA. Jednocześnie w niedługim czasie zostanie podjęta debata na temat całkowitego wykluczenia loterii rosyjskiej i białoruskiej ze struktur WLA.

Tagi: #wsparcie dla Ukrainy#Ukraina#wojna na Ukrainie#wsparcie lotto dla Ukrainy

poniedziałek, 18:00 11.04.2022 przez Mirosław Gajewski