Bezpieczeństwo Lotto: Czy system jest odporny na oszustwa?

Każda kolektura Lotto ma wierne grono stałych użytkowników, którzy regularnie obstawiają losowania. Ale niejednokrotnie, w przypadku większych kumulacji ustawiają się kolejki osób, które grają okazyjnie i raz na czas chciałyby także spróbować swojej szansy. Sam proces rejestracji zakładów przebiega bardzo szybko i sprawnie, po zapłaceniu gracz w ciągu kilku chwil otrzymuje kupon z potwierdzeniem zawarcia zakładu, i który jednocześnie jest niezbędny do otrzymania ewentualnej wygranej. Większość osób nigdy się nie zastaniawiała jak zaawansowana technologia stoi za każdym zakładem, i czy ona jest bezpieczna. A przecież tam, gdzie w grę wchodzą tak duże pieniądze, to wręcz wypada zapytać, na ile cały system to bezpieczeństwo gwarantuje. Czy jest odporny na włamania, manipulacje i oszustwa, czy jednak istnieją jakieś potencjalne luki, które mogą zostać wykorzystane? Jeśli ktoś będzie zainteresowany tym zagadnieniem, to zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w której postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Jak wygląda proces rejestracji zakładów?

Mimo że od momentu akceptacji zakładu do otrzymania wydrukowanego kuponu najczęściej mija nie więcej niż 2 sekundy, to przez ten czas bardzo dużo się dzieje. Na samym początku terminal weryfikuje, czy blankiet został poprawnie wypełniony, jeśli nie, to zwracana jest informacja o błędach. Jeżeli wszystko jest poprawne, to kupon gracza jest wysyłany do centralnego systemu, który łączy wszystkie terminale. Po ponownej weryfikacji poprawności zakładów oraz sprawdzeniu, czy na dane losowanie można jeszcze przyjmować zakłady, transakcja zostaje zapisana w systemie. Dla bezpieczeństwa odbywa się to w kilku kopiach, aby w przypadku jakiejś usterki była możliwość odtworzenia zakładów. Udany zapis powoduje wysłanie informacji zwrotnej do terminala, i dopiero wtedy jest drukowany los.

Taki schemat dotyczy zarówno zakładów, w których użytkownik zakreśla swoje liczby, jak również na "chybił trafił". W tym drugim przypadku za losowanie liczb służy specjalny generator. Do jego opracowania zostały wykorzystane zaawansowane metody matematyczne, dzięki czemu charakteryzuje się on stuprocentową losowością. Działanie generatora jest regularnie weryfikowane, żeby uniknąć jakiejkowiek powtarzalności zwracanych liczb.

Czy można dołożyć zakład po losowaniu?

Przy tak zaawansowanym procesie rejestracji kuponów zasadne staje się pytanie, czy jest możliwe oszukanie systemu i dołożenie zakładu już po losowaniu, gdy są znane liczby. Okazuje się, że takiej możliwości nie ma, nie zrobi tego ani żaden pracownik kolektury, ani też nawet osoby pracujące przy produkcji i serwisie całego systemu. Rejestracja transakcji jest w określonym czasie blokowana, dzięki czemu nie ma możliwości zawierania nowych zakładów. Mechanizm zapisu informacji o zawartych losach w kilku niezależnych systemach z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo na wypadek awarii jednego z nich, ale z drugiej jest też zabezpieczeniem przed ewentualnymi manipulacjami. Dane trafiają też do systemu kontrolnego, więc nawet jeśli komuś udałoby się dołożyć zapis z kuponem w jednym z systemów, to bardzo szybko przy weryfikacji wyszłoby, że coś się nie zgadza i sprawa wymaga wyjaśnienia. A z racji tego, że wszystko się odbywa równolegle, w systemach opracowanych przez różne firmy, to nie ma możliwości, żeby komuś udało się włamać do wszystkich i zmienić tam dane. W ramach każdej z firm również są stosowane zaawansowane procedury bezpieczeństwa. Za produkcję oprogramowania odpowiada jedna grupa pracowników, za testy i serwisowanie inne. Dzięki temu obsługa systemu jest oddzielona od jego produkcji, a tym samym osoby które by mogły coś zmienić nie mają fizycznie dostępu do wersji produkcyjnej.

Co jakiś czas można usłyszeć o przypadkach, gdy w kolekturze zjawia się osoba ze sfałszowanym kuponem, domagając się wypłaty wygranej. Takie sytuacje są bardzo szybko wyjaśniane, gdyż nawet jeśli ktoś przygotował papierową wersję zwycięskiego kuponu, to w systemach takiej transakcji nie będzie, więc i nagroda nie będzie możliwa do realizacji. Zdarzają się przypadki kradzieży całych terminali, ale dla złodzieja takie urządzenie jest bezużyteczne, gdyż i tak nie pozwoliłoby dołożyć zakładu po zamknięciu rejestracji.

Czy maszyna losująca może oszukiwać?

Kolejnym obszarem, o którym chętnie wspominają zwolennicy spiskowych teorii, jest samo losowanie. Przede wszystkim trzeba tu mieć świadomość tego, że rejestracja kuponów w systemie informatycznym jest zupełnie niezależna od losowania liczb, zarządzają nimi zupełnie inne podmioty. Wszystkie maszyny wykorzystywane podczas losowań są certyfikowane i regularnie sprawdzane, a ich koszt może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Podobnie jest z kulkami. Muszą one być wykonane z bardzo dużą precyzją, gdyż każda niedokładność może zaburzać wyniki. Aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo, wykorzystuje się po kilka maszyn losujących i zestawów kulek, i za każdym są losowane te, które danego dnia zostaną użyte.

Warto tu podkreślić jeszcze fakt, a mianowicie to że loterie bazują na zaufaniu klientów, i zwyczajnie im się tego zaufania nie opłaca nadwyrężać. Każdy podejrzany przypadek od razu były nagłośniony wśród graczy i spowodowałby ich odpływ, a koszty takiego odpływu byłyby nieporównowalnie większe niż zyski ze zmanipulowanych zakładów.

Tagi: #wygrana lotto#oszukać lotto#wygrać w lotto#nagroda lotto#lotto

poniedziałek, 18:00 21.02.2022 przez Milena Kulcak